top of page

Hayat Boyu Vitamin Desteği

Updated: Mar 22, 2022


Vitamin ve mineraller sağlık bir yaşam sürebilmek için en gerekli bileşenlerdir. Düşünün ki D vitamini hariç vücudumuzda üretemediğimiz ve dışardan almaya bağımlı olduğumuz bu mikro besin maddeleri, yaşamın devamı için hücrelerinize oksijen taşınmasından tutun da sinir-kas-kemik sisteminin temelinde, görme işleminin devamlılığında, kan yapımı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, makro besin öğelerinin enerjiye dönüşümünde, cilt, saç, tırnak dokusunun oluşmasında, toksinlerin temizlenmesinde ve kronik hastalıklardan korunma önemli büyük rol oynuyor.


Günlük beslenmemizde Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği gibi 5 ile 9 porsiyon arası sebze veya meyve tüketmiyorsak, dengeli beslenmede tabağımızda olması gereken lif ağırlıklı gıdalar, protein zengini besinler, süt ve süt ürünlerini önerilen miktarda yoksa ihtiyacımız olan vitamin ve minerallere ulaşmak için desteğe ihtiyacımız bulunuyor.Eczacı Ayşen Dinçer:

Multivitamin sayısı ve çeşidi özellikle pandemi sonrasında çokça arttı. Bu nedenle tercih edeceğiniz multivitaminin üreticisine mutlaka bakmanızı öneririm. Bunun yanında cinsiyetinize, ihtiyacınıza, yaşınıza göre formüle edilmiş multivitaminleri tercih etmeniz takviyeden daha fazla verim almanıza yol açacaktır. Bu takviyeler yaşam boyu alınmalı. Çünkü vitamin ve mineral desteği sadece hastalıklardan hızlıca kurtulmak için değil, sağlıklı yaşamın devamlılığı için de elzem.


Ayrıca vitamin, mineral, antioksidanlar (özellikle E ve C vitaminleri) ve amino asitlerden zengin beslenmek özellikle bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için çok önemli. Bu içeriği içeren takviyeleri güvenle alabilirsiniz. Bunlar sisteminizin doğru çalışmasını sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey satın alacağınız ürünlerin yaşa, cinsiyete ve ihtiyacınıza; kısaca size özel dizayn edilmiş olması.Soru: Bir vitamin veya mineralin hangi formunu seçmemiz gerektiğine nasıl karar verebiliriz?

Etkinliği sağlayan vitamin ve mineralin dozu ve formülasyonudur. Form seçimi (sprey, suda eriyen, tablet, kapsül) tamamen tüketicinin konforunu ve kullanıma uyumunu etkileyen detaylardır.


Günümüzde düzensiz beslenme, stres, yetersiz uyku ve UV ışınları sebebiyle yoğun oksidatif stres altında kalıyoruz. Bu durum cildimizi doğrudan etkiliyor. Üstelik UV ışınları da cildi en hızlı yaşlandıran etkenlerden başında geliyor. Güzel bir cilt, güçlü tırnaklar ve saçlar için antioksidanlara ihtiyacımız var.


Biotin, çinko ve selenyum da saç, cilt, tırnak sağlığı için en önemli vitamin mineraller arasında yer alıyor. Saç, cilt, tırnak sağlığı için özel olarak geliştirilmiş güzellik vitaminlerinden de faydalanabilirsiniz. Düzenli kullanımda etkilerini daha net bir şekilde görmek mümkün olur. Özellikle tırnaklarınız sık kırılıyorsa selenyum ve çinko destekleri, saçlarınız için biotin, selenyum ve çinko destekleri, cildiniz için düzenli bir bakım ihtiyacınız varsa biotin, niasin, riboflavin ve çinko destekleri faydalı olacaktır. Cildin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkı sağlaması için de tabii ki vitamin C'yi es geçmemek gerekiyor.


Kaynakça:

  1. https://www.cnnturk.com/saglik/vitamin-destekleri-nasil-kullanilir


Comentários


bottom of page