top of page

Su İçmeniz İçin 15 Hayati Neden

Su sağlık için hayati önem taşıyor. Su içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için önemli olan mineraller içeriyor. Su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç olarak gösteriliyor. Çünkü kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudan oluşuyor. Ter, tükürük, idrar gibi vücut sıvılarının üretimi, atıkların atılması, suda eriyen besinlerin emilimi, eklemlerin ve gözün kayganlaşması, vücut ısının düzenlenmesi su ile mümkün oluyor.

Susuz kalmak hastalıklara neden oluyor

Dünyanın %70’i sudur ve yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık %0,3′ü kullanılabilir ve içilebilir özelliktedir. Suyun pH değerinin 7,5 – 8,5 arası yani alkali olması idealdir. İçilen suların etiketleri okunmalı, pH değerinin bu aralıklarda olduğu sular tercih edilmelidir. Sıcak havalarda ve egzersiz sırasında daha fazla su tüketilmelidir. Eğer yeteri kadar su tüketilemezse susuzluk ortaya çıkar. Susuzluğun hafif belirtileri; baş ağrısı, yorgunluk ve kabızlıktır. Uzun süren durumlarda ciddi hastalıklara da neden olabilir.

Suyun yerini hiçbir şey tutmuyor!

Su tüketimi tek başına olduğu gibi süt, çay, meyve suyu gibi alkol dışındaki tüm içecekler ve besinlerden de sağlanır fakat bu içeceklerin suyun yerine geçmeyeceği unutulmamalıdır. Vücut susuz oluncaya kadar susama hissi ortaya çıkmaz. Dolayısıyla susamadan önce su içmek çok önemlidir. Çocuklar ve yaşlılar susama hissini yetişkinlere göre daha az hissettikleri için, su içmeleri hatırlatılmalıdır.

Yeterli miktarda su içmenin faydaları
 1. Ağız kokusunu önler.

 2. Kan hacmini artırır, hücreler için gerekli oksijen ve besini hızlı bir şekilde taşır ve kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.

 3. Kırık, kepek, dökülme gibi saç problemlerine engel olur.

 4. Kabızlık ve bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerinin giderilmesini sağlar.

 5. Egzersiz yaparken gerçekleşen kasılma ve krampları önlemede yardımcı olur.

 6. Susuz kalmaya bağlı olarak gelişen unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi beyin fonksiyonlarını düzenler.

 7. Su stresle savaşmada öncüdür.

 8. Emziren anneler için süt yapıcı en önemli kaynaktır.

 9. Reflüye iyi gelir.

 10. Grip gibi bulaşıcı hastalıklarla savaşırken, vücut direncine katkıda bulunur.

 11. Cilt sağlığının korunmasında önemli etkileri vardır. Yeterli miktarda su içen kişilerin cildi nemlenir, parlar, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.

 12. 12-Vücut ısısını dengeler.

 13. Vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

 14. Yeterli miktarda su içen kişilerde metabolizmayı çalıştırır ve hızlandırır.

 15. Su içmek, böbrek rahatsızlıklarından korur.


Kaynakça:

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page